Tarihten bu güne insanlar yaşam alanlarının daha ferah, daha güzel ve daha kullanışlı olması için çalışırlar. Bu alanda mimari ve dekorasyon kavramlarını geliştirerek günümüze kadar getirdiler. Mimarlık dediğimizde hemen hemen hepimizin aklına büyük görkemli binalar gelir. Bunun sebebi elbette, mimarlık sanatıyla yapılan göz zevkimize hitap eden yapılardır. Özetle bir yapı yalnızca kullanışa uygun yapılmakla kalmaz aynı zamanda göz zevkimize hitap eden sanatsal estetiği de içinde barındırır. Dekorasyon kavramı ise bize bu kullanışı ve estetiği sağlayan mimarinin uzmanlıklarından biridir. Mimari iki alt kola ayrılır iç mimari ve dış mimari. Bununla beraber dekorasyon kavramını da iç dekorasyon ve dış dekorasyon olarak ikiye ayırmamız gerekir. Peki son yıllarda giderek daha çok duymaya başladığımız bu iç dekorasyon nedir? Neden önemlidir?

İç dekorasyon nedir sorusuna kısa bir cevap getirecek olursak, iç mekanın hem görsel olarak hem de fonksiyonel olarak dizayn edilmesidir diyebiliriz. Görsel dizayn, yani görsel olarak bir iç mekanın oluşturulması öncelikle kişinin kendi zevk ve isteklerine bağlı bir durumdur. Hepimiz çoğu zaman kendi evimiz kendimiz dekore ederiz ve bunu yaparken kendi zevk ve beğenilerimizi göz önünde bulundururuz. Ancak pek çoğumuz iç dekorasyonumuz için çalışırken bazı şeyleri görmezden geldiğimizi unutup veya bilmeyip daha sonra kendi yarattığımız bu mekanlarda rahatsızlık hissetmeye başlarız. Görsel dizaynın yanında dikkat ettiğimiz bir diğer husus da elbette fonksiyonel dizayndır. Yani hangi ürünü hangi amaçla kullanacağımız belirleyerek ona uygun mekan tasarımız yapmaya çalışırız. Bazılarımız fonksiyonel dizayn konusunda başarılı olsa da hem görsel hem de fonksiyonel dizaynı bir arada sağlayamamaktan şikayet edebilir.

İç dekorasyonun önemi  Bu konunun bu denli önemli olmasının en temel sebebi elbette iç mekanlarda geçirdiğimiz zamanın çokluğudur. Her gün evimizde, ofisimizde, kafelerde ve ya çeşitli alışveriş merkezlerinde uzun zamanlar harcarız. Peki hiç düşündünüz mü bazı restoran ve ya cafeler de saatlerce oturmaktan sıkılmazken neden bazı mekanlardan bir an önce kalkmak isteriz hele ki hiç bir sebep yokken? İşte bunun en önemli sebebi iç dekorasyondur. Bazı renklerin bazı mekanlarda tercihi, yada bazı nesnelerin yalnız yerleştirilmesi o mekanın huzurunu kaçırabilir. Vaya karanlık mekanlarda kullanılan yanlış duvar renkleri o mekanı daha da sıkıcı ve boğucu hale getirebilir. Yanlış yerleştirilen eşyalar tıkış tıkış bir görüntüye sebep olup mekanı daralta bilir. Bu gibi durumlar mekanın enerjisini düşürürken bir yandan da düzgün kullanımını engeller. Bu sebeple yaşam alanlarımızda daha sağlıklı bir sonuca ulaşmak için iç dekorasyonun inceliklerine dikkat etmemiz gerekir.

 

back to top button back to top button